صفحه اصلی / تازه های آب / مهندس رجایی: اعمال ممنوعیت شدید کف شکنی، انتقال آب و حفر چاه

مهندس رجایی: اعمال ممنوعیت شدید کف شکنی، انتقال آب و حفر چاه

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در مصاحبه ای به بیان جزییات ممنوعیت حفر چاه، انتقال غیر مجاز و کف شکنی بدون مجوز پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، مهندس شاهپور رجایی اظهار داشت: از دشت های شانزده گانه استان بوشهر دوازده دشت ممنوع شده اند که از میان آن، چهار دشت در وضعیت ممنوعه بحرانی به سر می برند.

رجایی افزود: چهاردشت دیگر نیز دشت های شور و لب شور ساحلی می باشند که فاقد پتانسیل کشاورزی هستند.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر خاطرنشان کرد: با توجه به ممنوعه اعلام شدن دشت های استان، برای نجات دشت ها و به تعادل برگرداندن آنها، حفر هرگونه چاه جدید در این محدوده ها ممنوع می باشد.

وی همچنین در خصوص موضوع انتقال آب اظهار داشت: در فصل کشت شاهد آن هستیم که عده ای از بهره برداران مبادرت به انتقال آب از چاه خود به خارج از اراضی مندرج در پروانه بهره برداری می نمایند که این اقدامی غیر قانونی است.

مهندس شاهپور رجایی ادامه داد: در پروانه بهره برداری میزان مجاز برداشت آب و همچنین محدوده تحت شرب آن قید گردیده است و مالکین چاه های کشاورزی مجاز به انتقال آب، حتی به سایر زمین های تحت مالکیت خود نیز نمی باشند.

رجایی تصریح کرد: موضوع فوق در شورای حفاظت از منابع آب استان و همچنین شهرستان ها مصوب گردیده و همچنین با دستور قضایی کلیه انتقالات غیرمجاز آب، برچیده خواهند شد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر با اشاره به افت سطح ایستابی دشت های استان گفت: با توجه به کاهش بارش ها و به تبع آن عدم تغذیه آبخوان های استان و همچنین برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی، شاهد افت متوسط سالیانه یک متر از سطح ایستابی در همه ی دشت های استان می باشیم.

وی افزود: این موضوع موجب کاهش فاحش آبدهی چاه ها گردیده و به همین علت با حجم زیادی از درخواست کف شکنی مواجه می باشیم.

رجایی خاطرنشان کرد: با توجه به ممنوعه بودن دشت های استان، قانون گذار ضوابط سخت تری رای برای کف شکنی پیش بینی کرده است و این ضوابط نیز می بایست جهت صدور مجوز با دقت بیشتری بررسی گردند.

وی تصریح کرد: کلیه کف شکنی ها می بایست با مجوز شرکت آب منطقه ای بوشهر و توسط دستگاه های حفاری مجاز (دارای کد و انگ و GPS) انجام شود.  

منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

این مطالب را نیز ببینید!

باران در بوشهر (گالری تصاویر)

با ورود سامانه بارشی فعال در 24 ساعت اخیر، مناطق بسیاری از استان بوشهر شاهد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *