صفحه اصلی / تازه های آب / برگزاری بیست و سومین شورای حفاظت از منابع آب استان بوشهر

برگزاری بیست و سومین شورای حفاظت از منابع آب استان بوشهر

یست و سومین شورای حفاظت از منابع آب استان بوشهر با دستورکار بررسی تخصیص آب باقیمانده پشت سد رییسعلی دلواری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ عبدالکریم گراوند در این نشست اظهار داشت: برای گذر از بحران آب می بایست قدر آب و زمان را به خوبی بدانیم.

استاندار بوشهر خاطر نشان کرد: اگر مصرف آب به خوبی مدیریت شود، می توان با آب موجود در کشور تا جمعیت 200 میلیون نفر را تامین کرد.

وی با تاکید بر ضروت تلاش دو چندان مدیران حوزه آب و کشاورزی افزود: مدیران تدبیری بیاندیشند که انتظارات بهره برداران از منابع آب و کشاورزان را تا حد امکان برآورده کنند.

گراوند ادامه داد: خشکسالی در عین سختی ها و تهدید آمیز بودنش، می تواند به یک فرصت در خصوص افزایش توانایی در مدیریت مصرف تبدیل شود.

استاندار بوشهر اظهار داشت: از آب منطقه ای بوشهر می خواهم در خصوص سازگاری با کم آبی، بسته ی پیشنهادی خود را با محوریت آب شرب، صنعت، کشاورزی و خدمات را ارائه دهد.

گراوند در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: حتی با وقوع ترسالی و بارندگی نرمال نیز بایستی مدیریت مصرف و استفاده از سیستم های آبیاری مدرن را در دستورکار داشته باشیم.

وی همچنین تصریح کرد: با تامین اعتبار از سوی استانداری، بازسازی شبکه های آبیاری را جهت بهره وری هرچه بیشتر آب در بخش کشاورزی در دستورکار خود داریم.

در ادامه مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر نیز به ارائه گزارشی از وضعیت ذخیره مخزن سد رییسعلی دلواری و تخصیص های پیشنهادی این سد پرداخت.

مهندس شاهپور رجایی اظهار داشت: کاهش 90 درصدی آورد رودخانه های استان و کاهش بارش در حوزه های آبریز بالادست باعث شده تا کمترین آبگیری در سنوات بهره برداری از سد رییسعلی را داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر خاطر نشان کرد: کل آب موجود در مخزن سد رییسعلی دلواری 125 میلیون مترمکعب می باشد که تنها کمتر از 60 میلیون مترمکعب آن قابل برنامه ریزی می باشد.

وی افزود: مهم ترین تخصیص سد رییسعلی دلواری بعد از تامین حقابه های زیست محیطی، تامین حقابه شبکه آبپخش می باشد.

رجایی تصریح کرد: حقابه ی شبکه ی آبیاری آبپخش در سنوات گذشته برای سه دور آبیاری حدود 110 الی 120 میلیون مترمکعب بوده است که امسال آب قابل برنامه ریزی ما حتی از آبیاری یک دور این شبکه نیز کمتر است.

وی تصریح کرد: اگرچه در سالیان گذشته با توجه به وضع ذخیره آب سد رییسعلی دلواری قادر به کمک به شبکه دالکی نیز بودیم اما در سال جاری و حجم اندک آب باقی مانده، چنین امکانی وجود ندارد.

مهندس شاهپور رجایی با تاکید بر ضرورت حفظ معیشت کشاورزان شهرستان دشتستان خاطرنشان کرد: نهایت تلاش خود را در تامین آب بخش کشاورزی به کار بسته ایم.

وی اضافه کرد: با توجه به تابستان سخت پیش رو، با برنامه ریزی جهت اصلاح و بازسازی کانال ها و شبکه های آبیاری و همچنین بازچرخانی آب زهکش ها، سعی در بهره وری حداکثر از آب در دسترس را داریم.

منبع: شرکت آب منطقه ای بوشهر

این مطالب را نیز ببینید!

هشدار: در تاسیسات آبی شنا نکنید !

شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در اطلاعیه ای، نسبت به ممنوعیت شنا کردن در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *